Sekcia pre cirkevné dejiny



Mária KOHÚTOVÁ



Sekcia pre cirkevné dejiny ešte nemá dlhé trvanie. Výbor Slovenskej historickej spoločnosti pri SAV na svojom zasadnutí 4. júla 1995 sa uzniesol, že treba zriadiť novú sekciu, Sekciu pre cirkevné dejiny, pretože o túto problematiku, celé desaťročia zanedbávanú, je v spoločnosti veľký záujem. Jedným z podnetov, podľa môjho názoru, bol aj veľký záujem o sympózium Stav a perspektívy spracovávania náboženských a cirkevných dejín na Slovensku, ktoré sa konalo roku 1993. Z členov výboru SHS, ako najvhodnejších gestorov novozakladanej sekcie, výbor určil známych historikov I. Chalupeckého a J. Šimončiča a poveril ich, aby pripravili založenie sekcie. Odporučil aj na prvom zasadnutí tzv. zakladajúcich členov zvoliť prípravný výbor, ktorý môže hneď začať vyvíjať činnosť.

Zakladajúce zasadnutie Sekcie pre cirkevné dejiny pri SHS sa uskutočnilo 12. apríla 1996 v Trnave po skončení seminára 250. výročie smrti Samuela Timona. Jedným z organizátorov seminára bol aj dr. J. Šimončič a na pozvánke na seminár bola ako spoluusporiadateľ podujatia okrem Trnavskej univerzity uvedená aj Sekcia pre cirkevné dejiny. V prestávke seminára pri príležitosti 360. výročia smrti kardinála Pázmáňa, ktorý sa konal na Trnavskej univerzite 19. marca  1997, prítomných 15 z 29 ľudí, ktorí prejavili záujem o prácu v tejto sekcii a zvolili za jej predsedkyňu M. Kohútovú z Historického ústavu SAV v Bratislave.

Prvým vystúpením Sekcie na verejnosti bol teda seminár Slovenský historik Samuel Timon S. J. 1675 - 1736, ktorý sa konal 12. apríla 1996 na Trnavskej univerzite. Ďalším podujatím bol seminár Náboženský zákon z roku 1608 a jeho význam, ktorý sa konal 14. mája 1998 v Bratislave. Odznelo 9 referátov a skoro všetky referáty z tohto seminára vyšli v 40. čísle Historických štúdií (1999).

Roku 1999 sa Sekcia pre cirkevné dejiny spolu so Slovensko-českou komisiou historikov a Katedrou histórie Fakulty humanistiky Trnavskej univerzity podieľala na sympóziu Náboženský exil v období novoveku. Sympózium sa uskutočnilo 11. marca 1999 v Trnave.

V spolupráci s Rakúskou knižnicou Ústrednej knižnice SAV zorganizovala Sekcia na 22. apríla 1999 prednášku Dr. M. Wagnerovej z Institut für Germanistik der Universität Wien Počiatky umierneného novokrstenectva na južnej Morave a západnom Slovensku v 16. storočí. Prednáška bola v Bratislave.

Doteraz najväčším podujatím Sekcie bola konferencia Kresťanstvo v dejinách Slovenska. Konala sa 27. - 29. júna 2000 v spolupráci s Historickým ústavom SAV v Bratislave. Bolo na nej 71 domácich a 4 zahraniční účastníci a vypočuli si 32 referátov. Z odovzdaných príspevkov sa pripravuje vydanie zborníka.

Vzhľadom na krátke obdobie existencie Sekcie, považujem jej činnosť za dosť bohatú. Na každom podujatí bol aj dostatočný počet poslucháčov, pri sympóziách aj záujem o vystúpenie s príspevkami. Privítam však podnety na ďalšiu činnosť, hlavne z najnovšieho obdobia, pretože väčšina doterajších podujatí bola zameraná na obdobie novoveku, jedine konferencia Kresťanstvo v dejinách Slovenska venovala pozornosť obdobiu od počiatkov kresťanstva na našom území po nástup komunizmu po druhej svetovej vojne.



späť